Kādu ugunsdzēšamo aparātu izvēlēties?

Ugunsdzēšamie aparāti: veidi, rekomendācijas un īpatnības

Mēs ceram, ka praksē ugunsdzēšamo aparātu Jums nekad nevajadzēs izmantot. Taču mēs esam sagatavojuši Jums detalizētu rakstu, lai Jūs nedaudz vairāk uzzinātu par šo ļoti svarīgu drošības elementu. Ugunsdzēšamajos aparātos var būt izmantotas dažādas “iekšas”. Tie var būt gaisa un putu, ogļskābes, ūdens, ka arī pulvera aparāti. Pirmie ir ērti izmantošanai mājas apstākļos, taču atcerieties, ar tiem nedrīkst dzēst elektriskās ierīces, kas ir pieslēgtas pie tīkla, jo var dabūt strāvas spērienu.

Gaisa-putu ugunsdzēšamie aparāti

Šie ugunsdzēšamie aparāti ir visdrošākie un līdz ar to arī vispopulārākie. Ar to palīdzību var dzēst cietos materiālus, viegli uzliesmojošas vielas un degmaisījumus, sakausējumus, koku, papīru, ogles u.t.t. Tos izmanto pie nelieliem uzliesmojumiem sabiedriskās vietās vai gadījumos, kad ir aizdedzies automašīnas dzinējs. Dažās mašīnās tādi ugunsdzēšamie aparāti atrodas zem dzinēja pārsega un iedarbojas automātiski.

Taču ar tādiem ugunsdzēšamajiem aparātiem nedrīkst dzēst sārmainos metālus, ierīces, kas ir pieslēgtas pie elektrības (no tīkla atvienotas ierīces var dzēst). Gaisa un putu aparāti nav piemēroti pirotehnikas materiālu dzēšanai.

Ogļskābes ugunsdzēšamie aparāti

Galvenā priekšrocība ogļskābes ugunsdzēšamo aparātu izmantošanā atšķirībā no pulvera aparātu izmantošanas ir tas, ka tie nebojā neko apkārt. Ogļskābā gāze dzēš automašīnu dzinējus, degmaisījumus, elektriskās ierīces (pat tādas, kas atrodas zem sprieguma līdz 1000 V).

Atcerieties, ka šāda ugunsdzēšamā aparāta izmantošanas laikā tas atdziest līdz -70 C un var izraisīt “aukstuma” apdegumus. Tāpēc gāzes strūklu ir aizliegts vērts pret cilvēkiem.

Ka arī šāda tipa ugunsdzēšamo aparātu nedrīkst glabāt blakus apkures ierīcēm vai atstāt tiešu saules staru ietekmē.

Ūdens ugunsdzēšamie aparāti

Tos izmanto praktiski visu vielu un materiālu degšanas gadījumā, izņemto elektriskās ierīces. Atcerieties, ka dzēšot stipri sakarsušas vielas vai materiālus, izdalās tvaiks, kas var apdedzināt, samazināt redzamību vai dezorientēt Jūs telpā.

Pulvera ugunsdzēšamie aparāti

Pulvera ugunsdzēšamie aparāti ir universāli un der visa veida vielu un priekšmetu dzēšanai, tai skaita strādājošo elektrisko ierīču dzēšanai. Taču ir jāatceras, ka ar pulveri var viegli nosmērēt visu apkārt dzēšamajai virsmai.

Cīnoties ar uguni pats svarīgākais ir nepārvērtēt sevi un savus spēkus, bīstamāk par uguni var būt indīgas gāzes, kas izdalās degšanas laikā. Parasti pareizāk ir izsaukt profesionālus glābējus, visu pamest un ātri atstāt telpu.