Ko darīt, ja, atgriežoties mājās, saprotat, ka esat apzagts

Ja esat apzagts, varat piedzīvot apjukumu un šoka stāvokli – visticamāk tā arī būs. Zināšanas par to, ko darīt šādā situācijā, var palīdzēt pēc iespējas ātrāk atgūties un rīkoties konstruktīvi, bez liekām emocijām. Svarīgākais, ko iesakām atcerēties, ir nomierināties un rīkoties pēc šāda plāna:

1. Pārliecinieties, ka ģimene ir drošībā

Kaut arī zagļi parasti izvēlas iekļūt mājā vai dzīvoklī, kad tur neviena nav, iespējams, kāds bija mājās, kad noziegums notika. Pārbaudiet, vai ģimenes locekļi nav bijuši mājās iebrukuma brīdī. Zvaniet tiem, kas kaut kādu iemeslu dēļ varēja būt bijis mājās. Pārliecinieties, vai viņi nav ievainoti un vai nav nepieciešama medicīniskā palīdzība.

2. Zvaniet policijai

Pirmā lieta, kas jādara, konstatējot mājokļa apzagšanu, ir jāzvana policijai. Jo ilgāk kavēsieties pārdomās, kas noticis un ko lai dara, jo mazākas ir policijas iespējas zagļus noķert un atgriezt jums nozagto mantu. Neko nepārvietojiet un nekam nepieskarties pirms ir atbraukuši policijas darbinieki un ievākuši nepieciešamos pierādījumus. Kad ieradīsies policisti, viņi jūs izvaicās un pārbaudīs nozieguma vietu. Kaimiņi un citi liecinieki tiks nopratināti vēlāk – par to nepārdzīvojiet. Policijas darbinieki zina, ko viņi dara – jūs varat viņiem palīdzēt sniedzot informāciju, ko viņi prasa. Necentieties viņiem iestāstīt, ka ziniet kas jādara, labāk par viņiem – tā noteikti nav. Policisti sastādīs nepieciešamos dokumentus un uzsāks kriminālprocesu par zādzību.

3. Novērtējiet savu īpašumu un mantu

Sastādiet nozagto mantu sarakstu. Iekļaujiet pēc iespējas vairāk informācijas par priekšmetiem un to vērtību. Te lieti noderēs preču iegādes čeki un garantijas taloni – tie palīdzēs identificēt jūsu mantas, kad tās tiks atrastas. Nododiet šo sarakstu policijas darbiniekiem.

Pārliecinieties, ka jums ir citas kopijas, kuras varat saglabāt sev personīgajai lietošanai un nodot apdrošināšanas kompānijai. Fotografējiet vai veiciet videoierakstus par savu bojāto īpašumu. Materiāli būs nepieciešami iesniegšanai apdrošināšanas kompānijai, lai pierādītu, kuras mantas ir nozagtas un kas jūsu mājoklī ir salauzts, sabojāts vai iznīcināts.

4. Sazinieties ar savu banku

Ja konstatējat, ka kāda no jūsu bankas kartēm ir nozagta vai zagļi varētu būt atraduši jūsu kartes piekļuves kodus, pēc iespējas ātrāk informējiet par to banku, lai karte tiktu bloķēta un neviens to nevarētu izmantot. Par bankas kartes zādzību paziņojiet arī policijai.

5. Sazinieties ar apdrošināšanas kompāniju

Tiklīdz ir iespējams, sazinieties ar savu apdrošināšanas pakalpojumu sniedzēju. Apdrošinātājam ir noteikts termiņš, kādā ir jāpiesaka atlīdzības saņemšana, tāpēc ar pieteikuma iesniegšanu nevajadzētu kavēties. Lai pieteiktos atlīdzības saņemšanai, ir jāiesniedz apdrošināšanas atlīdzības prasības pieteikums, kvītis, sastādītie akti, protokoli, prasības un citi dokumenti, kas var palīdzēt noteikt zaudējuma apmērus. Šie dokumenti jums noderēs arī, prasot kompensāciju no zagļa kriminālprocesā.

6. Ziņojiet attiecīgajām iestādēm par nozagtajām mantām

Bez bankas kartēm ir virkne dokumentu, par kuru zādzību paziņot ir jūsu interesēs. Piemēram, ja ir nozagta autovadītāja apliecība, piesakieties apliecības nomaiņai. Ja ir nozagta pase vai ID apliecība, sazinieties ar Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldi, lai anulētu vecos dokumentus un pieteiktos jaunu izsniegšanai. Ja jūsu mobilais tālrunis vai citas elektroniskas preces ir nozagtas, nekavējoties par to paziņojiet tīkla pakalpojumu sniedzējam, kas bloķēs tālruņa izmantošanu. Ja jūsu mājas atslēgas ir nozagtas, nomainiet slēdzeni. Ja trūkst jūsu automašīnas atslēgu, pārprogrammējiet elektroniskās atslēgas uz jaunu kodu.

Par visu, kas šeit minēts, paziņojiet arī policijai. Policija ievadīs nepieciešamo informāciju reģistros ko tā izmanto un tas novērsīs papildus draudus jūsu īpašumam.

7. Novērsiet bojājumus

Kad policijas un apdrošināšanas darbinieki ir pilnībā dokumentējuši ielaušanos, varat sākt bojājumu novēršanas procesu. Salabojiet ieejas, pa kurām zagļi bija iekļuvuši ēkā. Pēc tam novērsiet visas pārējās ielaušanās pazīmes. Ir svarīgi pēc ielaušanās pēc iespējas ātrāk padarīt savu māju drošu, neiejaucoties policijas izmeklēšanā.

Kad būsiet novērtējuši visu, kas zudis un cik izmaksā salauzto mantu, durvju, logu, sienu utt. remonts – iesniedziet policijai pieteikumu par kaitējuma kompensāciju.

8. Rūpējieties par sevi

Ne tikai vērtslietu zaudēšana un mājas izpostīšana, bet arī emocijas par svešu cilvēku klātbūtni jūsu mājoklī, var izraisīt nepatīkamas izjūtas. Ielaušanās var likt justies neaizsargātam. Var paiet zināms laiks, līdz jūs atkal varēsiet justies pilnīgi drošs savās mājās. Bet, lai pilnvērtīgi turpinātu savu ierasto dzīves ritmu, jums jācenšas nomierināties, pēc iespējas ātrāk jānovērš nodarītais kaitējums un jāturpina virzīties uz priekšu.

9. Veiciet profilakses pasākumus

Lai justos drošāk savās mājās un samazinātu atkārtotu laupīšanas risku, veiciet preventīvus pasākumus, lai izvairītos no laupīšanas. Apsveriet veidus, kā nākotnē padarīt jūsu māju drošāku, piemēram, uzlabojiet savas durvis, logus un slēdzenes un uzstādiet apsardzes sistēmu.

 

Izvēloties apsardzes kompāniju, atcerieties, ka apdrošināšanas kompānijas visticamāk piešķirs jums atlaidi, ja pieslēgsiet sava mājokļa signalizāciju pie apsardzes kompānijas pults.

Tāpat painteresējaties, vai apsardzes kompānija no savas puses nesniedz kādas papildus garantijas, piemēram, apsardzes līgumā norādot konkrētu summu, uz kuru varat pretendēt zādzības gadījumā neatkarīgi no apdrošināšanas kompānijas izmaksām. Tāpat varat interesēties vai apsardzes kompānija var piedāvāt kādu individuālu risinājumu tieši jūsu mājoklim, kas paredzētu arī kompensāciju jums, ja šī sistēma nenosargātu jūsu mājokli.