Ko darīt ugunsgrēka gadījumā?

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) apkopotā statistika liecina, ka 2020.gadā Latvijā reģistrēti 6970 izsaukumi uz ugunsgrēkiem.

Ugunsgrēka brīdī ir maz laika domāt vai rīkoties, lai izkļūtu no ēkas, tāpēc ir ļoti svarīgi iepriekš izstrādāt rīcības plānu ugunsgrēka gadījumā. Uzziniet, ko jūs varat darīt, lai pasargātu sevi, tuviniekus un savu īpašumu no uguns nelaimes!

 

1. Iepriekš izplānojiet evakuācijas ceļu

Ārkārtas situāciju rīcības plāns var izglābt dzīvības. Vai jums tāds ir mājās? Tāpat kā jebkurā iestādē uzzīmējiet savu māju ar telpām, logiem un durvīm. Identificējiet avārijas izejas, piemēram, galvenās un pagalma ārdurvis. Atzīmējiet galveno evakuācijas ceļu un pēc tam iezīmējiet citus neparedzētus gadījumus, ja galvenā izeja ir bloķēta. Atcerieties, ka ugunsgrēka gadījumā liesmas un dūmi var aizšķērsot ceļu uz izeju, tāpēc ir svarīgi izplānot vairākus glābšanās variantus.

Kad ugunsdzēsības plāns ir gatavs, veiciet ugunsgrēka situācijas imitāciju. Izmantojiet dažādus scenārijus, piemēram, ja visi guļ otrā stāva guļamistabās, bet ugunsgrēks sākas pirmajā stāvā, pēc tam izmēģiniet evakuācijas plānu no koplietošanas telpām. Veiciet ugunsgrēka imitāciju pilnīgā tumsā vai ar aizvērtām acīm. Iemācieties uztvert savu atrašanās vietu ar pieskārieniem nevis redzi. Jo vairāk praktizēsieties, jo labāk visi sagatavosies ārkārtas situācijai.

 

2. Ja iespējams, nodzēsiet uguni

Ja jūsu mājā sākas ugunsgrēks, nekavējoties zvaniet ugunsdzēsības dienestam, vienlaikus novērtējot, vai jūs pats varat nodzēst liesmu. Kamēr profesionālā palīdzība ir ceļā, varat mēģināt izmantot ugunsdzēšamo aparātu, lai apdzēstu mazas liesmas. Ja ir pārāk daudz dūmu un karsta gaisa temperatūra, nekavējoties pametiet ēku!

 

3. Vispirms glābiet cilvēkus un mājdzīvniekus, tikai pēc tam – mantas

Ugunsgrēka gadījumā vissvarīgākais, kas ir jāglābj, ir cilvēki un dzīvnieki. Pretojaties vēlmei paķert savu portatīvo datoru vai rotaslietas. Tā vietā vispirms pārliecinieties, ka visi ģimenes locekļi ir izglābušies. Dzīvības glabāšana ir daudz svarīgāka par elektronikas vai personīgo lietu izglābšanu. Iesakām visus svarīgos dokumentus, piemēram, dzimšanas apliecību, laulības vai šķiršanās apliecības un foto albumus utt. turēt ugunsdrošā seifā.

 

4. Rāpojiet

Bieži ugunsgrēkos dūmi un karstums ir bīstamāki nekā pašas liesmas. Ja telpā ir biezi dūmi, turieties tuvāk grīdai un gar sienām rāpojiet līdz tuvākajai izejai. Ja iespējams, aizsedziet muti un degunu ar mitru lupatu, tā jums būs vieglāk elpot.

 

5. Nekad neizmantojiet liftu

Atcerieties paši un noteikti iemāciet saviem bērniem, ka ugunsgrēka gadījumā nekad nelietot liftu! Vienmēr lifta vietā izmantojiet kāpnes vai ugunsdzēsības kāpnes.

 

6. Pārbaudiet durvju rokturus

Pirms ejat nākamajā telpā, vienmēr pārbaudiet durvju rokturi. Ja tas ir karsts, neveriet durvis vaļā, tas nozīmē, ka ugunsgrēks plosās aiz durvīm. Durvju atvēršana var arī palielināt gaisa plūsmu un paātrināt uguns izplatīšanās ātrumu.

 

7. Nekrītiet panikā

Panika var neļaut jums skaidri domāt. Ja ugunsgrēka laikā nevarat izkļūt no telpas, bet jums ir pieejams telefons, zvaniet 112 un paziņojiet, ka atrodaties ēkā.

Ja iespējams, nosedziet durvju spraugas ar mitriem dvieļiem, segām, drēbēm un mēģiniet piesaistīt citu cilvēku uzmanību, ka esat iesprostots telpā. Vislabāk to darīt kaut ko dauzot pret sienu nevis kliedzot. Rāpojiet pie loga un nedaudz paveriet to. Turieties zemu pie loga, tā jums būs iespējams elpot svaigu gaisu no ārpuses. Viciniet pa logu kādu dvieli vai palagu, lai piesaistītu uzmanību, ka esat iesprostots telpā.

 

8. Kad esat izkļuvis no ēkas, palieciet ārā

Kad visi jūsu ģimenes locekļi ir ārpus degošās ēkas, palieciet ārā. Neatgriezieties iekšā – tas ir pārāk bīstami! To izdarīs ugunsdzēsēji un darīs visu labāko, lai izglābtu jūsu iedzīvi. Tam viņi trenējas un viņiem ir iespējas sevi aizsargāt.

 

Vissvarīgākais, ko varat darīt, lai pasargātu sevi un ģimeni, ir neradīt ugunsbīstamas situācijas. Ja tāda tomēr izceļas, saglabājiet mieru un sekojiet savam evakuācijas plānam.

Legions Akcija