Ugunsdrošības ceļvedis

Iepriekšējā bloga ierakstā stāstījām, kā rīkoties ugunsgrēka gadījumā. Šeit ir daži galvenie padomi, kas jāzina, lai novērstu ugunsgrēka rašanos.

 

1. Dūmu detektoru uzstādīšana

Dūmu detektori ir jūsu pirmā aizsardzība pret uguns nelaimi

Kad dūmi un siltums nokļūst mazajā ierīcē uz jūsu sienas, iekšējie sensori izsludina trauksmi. Tas nozīmē, ka jūs varat novērst problēmu, pirms tā kļūst par ārkārtas situāciju. Tāpēc pārliecinieties, ka jūsu dūmu detektori ir labā stāvoklī!

Ugunsdrošības noteikumi paredz, ka dzīvoklī jāuzstāda vismaz viens dūmu detektors, bet privātmājā tas jāuzstāda katrā ēkas stāvā un papildus jānodrošina ugunsdzēsības aparāts. Primāri dūmu detektoram jābūt telpās, kurās cilvēki atpūšas, guļ, sēž, strādā u.tml.

 

Reizi mēnesī pārbaudiet, vai dūmu detektors strādā

Veidojiet ieradumu pārbaudīt savus dūmu detektorus reizi mēnesī. To pārbaude prasa tikai dažas minūtes, bet ārkārtas situācijā tas var glābt jūsu māju.

Testēšana katrā modelī var atšķirties, taču lielākajai daļai standarta detektoru ir testa poga uz korpusa. Nospiediet šo pogu un gaidiet trauksmi.

 

Ja nepieciešams, nomainiet baterijas

Kad dūmu detektora baterijas darbības laiks tuvojas beigām, tas sāk darboties ik pēc desmit minūtēm. Neignorējiet bateriju darbības laika beigas, izslēdzot detektoru, bet tūlīt nomainiet baterijas!

 

Dūmu detektorus mainiet ik pēc desmit gadiem

Tāpat kā jebkura ierīce, arī dūmu detektori nolietojas pēc vairāku gadu lietošanas. Lai ugunsdrošības sistēma strādātu visaugstākajā drošības līmenī, ieteicams mainīt dūmu detektorus ik pēc desmit gadiem.

 

2. Virtuve kā ugunsgrēka izcelsmes vieta

Ēdienu gatavošana ir viens no daudzu ugunsgrēku avotiem

Nenovietojiet cepeškrāsni vai plīti tuvu viegli uzliesmojošiem priekšmetiem, piemēram, aizkariem, audumiem vai ķīmiskām vielām. Gatavojot maltīti, neatstājiet plīti bez uzraudzības. Ieteicams virtuvē turēt ugunsdzēšamo aparātu vai ugunsdzēsības pārklāju.

Ieteicams vismaz reizi pusgadā iztīrīt tvaiku nosūcēja sietu, kur ar laiku sakrājas dažādas viegli uzliesmojošas vielas (gāzes sadegšanas atkritumi, tauki u.c.), lai izvairītos no tvaika nosūcēja aizdegšanās.

 

Kā rīkoties, ja ugunsgrēks radies virtuvē?

Ja ēdiena gatavošanas laikā sākas ugunsgrēks, mēģiniet necelt paniku – rīkojieties pēc iespējas ātrāk.

Ja uguns radies pārāk liela eļļas vai tauku daudzuma dēļ, izmantojiet virtuvēm paredzēto ugunsdzēšamo aparātu, ugunsdzēsības pārklāju vai pārklājiet uguni ar smagā metāla vāku un izslēdziet siltuma avotu. Esiet piesardzīgs, lai negūtu sejas un ķermeņa apdegumus. Neizmantojiet ūdeni šāda ugunsgrēka dzēšanai!

Ja nevarat ugunsgrēku nodzēst paša spēkiem, zvaniet pa tālruni 112, aizveriet virtuves durvis un brīdiniet visus ēkā esošos cilvēkus, un pametiet telpas!

 

3. Veidojiet drošus ieradumus

Vienkārši piesardzības pasākumi samazina ugunsgrēka iespējamību jūsu mājās. Veidojiet šādus ugunsdrošus ieradumus:

 • Uzticiet profesionāļiem elektroinstalāciju pārbaudi – ja ēkas elektroinstalācija ir nolietojusies, instalācijā var rasties strāvas noplūde, šī vieta var sākt karst un ar laiku aizdegties. Ja ēkā ir slikti vai nepareizi veikti elektrības vadu savienojumi un/vai nekvalitatīvi kontakti, šajās vietās vadi var sakarst, dzirksteļot un sākties degšanas procesi;
 • Neslēdziet vienā rozešu blokā par daudz elektroierīču;
 • Reizi 5 gados veiciet dabiskās ventilācijas sistēmas pārbaudi un tīrīšanu, ja mājoklī ir gāzes aparāts, tad reizi 3 gados;
 • Ievērojiet piesardzību dedzinot sveces – nekad neatstājiet sveces bez uzraudzības un vienmēr sveces novietojiet drošā attālumā no viegli uzliesmojošiem priekšmetiem. Novietojiet sveces drošos turētājos un nodzēsiet tās pirms došanās prom vai miega;
 • Nesmēķējiet iekštelpās;
 • Parādiet visiem mājiniekiem, kur atrast gāzes padevi un strāvas piegādi un kā veikt to atvienošanu;
 • Vienmēr turiet sērkociņus un šķiltavas bērniem nepieejamā vietā;
 • Uzglabājiet viegli uzliesmojošus priekšmetus drošā attālumā no karstuma izraisītājiem, piemēram, kamīna, sildītāja un krāsns;
 • Kuriniet plīti, krāsni vai pirts krāsni ar mēru, pārkurināšana ir viens no biežākajiem ēku aizdegšanās iemesliem. Atcerieties regulāri iztīrīt skursteni pirms ir redzamas pazīmes, ka dūmvadam nepieciešama tīrīšana;
 • Ja dedzināt ugunskuru, pirms došanās prom, vienmēr pārliecinieties, ka tas ir nodzisis;
 • Atstājiet brīvi pieejamas rezerves izejas durvis, nenovietojiet tām priekšā dažādus priekšmetus;
 • Aizveriet guļamistabas durvis – ugunsgrēks izplatās ātri, ja tam nav šķēršļu. Kaut kas tik vienkāršs kā guļamistabas durvju aizvēršana naktī, var radīt pasīvu ugunsaizsardzību, kas dod jums nedaudz laika, lai izglābtos;
 • Iesakām iegādāties ugunsdrošības priekšmetus, kas var būt noderīgi, lai aizsargātu jūs un jūsu mājokli ugunsgrēka gadījumāugunsdzēšamais aparāts, ugunsdzēsības pārklājs, kā arī gāzes un dūmu detektors;
 • Apgūstiet, kā lietot ugunsdzēšamo aparātu pirms iespējamas uguns nelaimes rašanās;
 • Māciet bērniem ugunsdrošības pamatus un to, kā novērst ugunsgrēku, un kā rīkoties ugunsgrēka gadījumā.

 

Vienmēr paturiet prātā, ka negadījumi notiek, taču pareiza plānošana un skaidra domāšana var samazināt ugunsnelaimes kaitīgo ietekmi.