Biežākie dūmu detektoru viltus trauksmes iemesli

Pirms iepazīsimies ar dūmu detektoru viltus trauksmes iemesliem, noskaidrosim, kādi ir izplatītākie dūmu detektoru veidi.

Izplatītākie dūmu detektoru veidi

Autonomais dūmu detektors

Autonomais jeb bezvadu dūmu detektors ir ierīce,  kura patstāvīgi spēj konstatēt telpā izveidojušos ugunsgrēka faktorus (dūmu koncentrāciju, siltumu) un ar skaņas signāla palīdzību ziņo, ja mājoklī ir radies piedūmojums. Detektora darbību nodrošina baterija, turklāt tos ir ļoti viegli uzstādīt, piestiprinot pie griestiem ar komplektā pievienotajām skrūvēm vai abpusējo līmlenti. Autonomā detektora darbības laiks ir 8-10 gadi.

Jāatceras, ka dūmu detektors nevar nodzēst liesmu, bet tikai brīdina par ugunsnelaimes rašanos. Gadījumos, ja mājoklī neviena nav, skaņas signāla radīto troksni vajadzētu sadzirdēt kaimiņiem un ir iespēja, ka viņi sazināsies ar mājokļa īpašniekiem vai izsauks ugunsdzēsējus.

Lai arī visi dūmu detektori brīdina par izcēlušos ugunsnelaimi, dūmu detektoru cenas atšķiras atkarībā no ražotāja iebūvēto papildus funkciju klāsta. Tomēr, pērkot jebkura ražotāja vai modeļa detektoru, pievērsiet uzmanību tam, lai uz tā korpusa būtu „CE” marķējums un informācija par detektora atbilstību Eiropas standartam EN 14604. Šāds apzīmējums apliecina konkrētā detektora atbilstību Eiropas Savienībā noteiktajām prasībām, kādas tiek izvirzītas šāda tipa ierīcēm.

 

Autonomais dūmu detektors ar funkciju ievietot SIM karti

Šim dūmu detektoram ir tāda pati pamatfunkcija kā parastajam autonomajam dūmu detektoram, taču papildus funkcija ir iespēja saņemt ziņu telefonā par iespējamu ugunsbīstamu situāciju mājoklī.

 

Automātiskā ugunsgrēka atklāšanas un trauksmes signalizācijas sistēma

Par šobrīd vispilnīgāko mājokļa aizsardzības veidu VUDG atzīst automātisko ugunsgrēka atklāšanas un trauksmes signalizācijas sistēmu, kas ir piesaistīta apsardzes firmas kopējā sistēmā. Sistēma nodrošina trauksmes signāla saņemšanu uz apsardzes pulti, nodrošinot operatīvu apkalpojošā personāla palīdzību iespējamā ugunsgrēka konstatēšanā, kā arī ugunsdzēsēju izsaukšanu. Dažas sistēmas atbalsta trauksmes signāla nosūtīšanu arī uz mājas īpašnieka telefonu. Turklāt tas viss notiek neatkarīgi no tā vai ēkā atrodas vai neatrodas iemītnieki. Šādas sistēmas ierīko specializēti ugunsdrošības aprīkojuma uzņēmumi, kuru sertificētie profesionāļi pārzina dūmu detektoru uzstādīšanas prasības.

Ja jūsu dūmu detektori ir pievienoti pie kopējās ugunsgrēka atklāšanas un trauksmes signalizācijas sistēmas, tie iespējamas ugunsbīstamas situācijas dēļ var raidīt skaņas signālu pie ierīces un drošības paneļa. Ir arī tādi dūmu detektori, kas var raidīt skaņas signālu tikai jūsu drošības panelī un rādīt ziņojumu, kādas darbības ir jāveic.

Ja nespējat pašu spēkiem novērst viltus trauksmes iemeslus, sazinieties ar apkalpojošo apsardzes uzņēmumu, lai tehniskais darbinieks spētu jums palīdzēt atrisināt situāciju.

 

Kādi ir biežākie autonomo dūmu detektoru viltus trauksmes signālu iemesli?

Vienmēr pārliecinieties, ka ugunsgrēka tiešām nav, tikai tad izslēdziet dūmu detektora trauksmes signālu un meklējiet viltus trauksmes iemeslus.

Atgādinām, kā rīkoties ugunsgrēka gadījumā vai kā novērst ugunsnelaimes rašanos.

 

Ir pienācis laiks nomainīt baterijas

Kad bateriju darbības laiks tuvojas beigām, dūmu detektors regulāri raida skaņas signālu, lai informētu, ka ir pienācis laiks bateriju maiņai. Reizi mēnesī pārbaudiet dūmu detektoru, nospiežot testa pogu un sagaidot trauksmes signālu.

 

Dūmu detektors ir bojāts

Dūmu detektori var tikt bojāti, ja tie nokļūst saskarsmē ar ūdeni, krāsu, uzlīmēm, uguni vai taukiem. Dūmu detektors var raidīt signālu arī tad, ja tas ir ticis izjaukts un nepareizi samontēts.

 

Dūmu detektors ir novietots nepiemērotā vietā

Lielākie ugunsgrēka draudi dzīvojamā zonā rodas naktī, kad visi guļ. Tāpēc iesakām uzstādīt dūmu detektorus katrā guļamistabā un visos ēkas stāvos.

Lai izvairītos no dūmu detektoru darbības traucējumiem vai viltus trauksmes signāliem, nenovietojiet dūmu detektorus šeit:

 

 • virtuvē, jo trauksmi var izraisīt tvaiks, kas rodas gatavošanas laikā vai piededzināta ēdiena dūmi;
 • mitrā vietā, piemēram, dušā vai tualetē;
 • slīpa jumta ailēs;
 • blakus durvīm vai logiem;
 • blakus ventilatoram vai kondicionierim;
 • tieši virs izlietnes;
 • blakus krāsnij, plītij vai kamīnam;
 • virs radiatora;
 • virs skapja;
 • ārpus telpām;
 • vietās, kur gaisa plūsmu var kavēt aizkari vai mēbeles;
 • vietās, kur netīrumi vai putekļi var bloķēt sensoru;
 • vietā, kur detektoru iespējams netīši sabojāt vai noņemt.

 

Netīrumi, putekļi vai kukaiņi bloķē sensoru

Apkopes veids un periodiskums katram detektoram ir atšķirīgs un tas ir norādīts lietošanas instrukcijā. Lai uzturētu detektoru tīru, regulāri notīriet to ar sasusu lupatu un vismaz reizi gadā, atverot detektora korpusu, ar sausu lupatu iztīriet putekļus un mazus kukaiņus. Pēc tīrīšanas pārbaudiet trauksmes signālu, lai pārliecinātos, ka tas joprojām darbojas.

 

Tuvumā esošas spēcīgas ķīmiskas vielas

Dūmu detektori ir jutīgi arī pret gaisā esošām daļiņām, kuras izdala spēcīgi smaržojošas ķīmiskas vielas. Ja jūs esat izmantojis spēcīgas ķīmiskas vielas, tas var būt viltus trauksmes cēlonis.

 

 

Atcerieties, ja jums ir SP Leģions uzraudzīti dūmu detektori, trauksmes gadījumā mūsu diennakts vadības centra darbinieks paziņos par trauksmi ugunsdzēsības dienestam un jūsu mājoklis tiks uzraudzīts arī tad, kad neesat nomodā vai neesat mājās.

 

Sazinieties ar mums, ja vēlaties uzzināt vairāk par mūsu profesionāli uzraudzītajām ugunsdrošības trauksmes sistēmām.