Kas jums jāzina par tvana gāzi?

Kas ir tvana gāze?

Tvana gāze ir pazīstama kā “klusā slepkava”. Tā ir gāze bez smaržas, bez garšas un bezkrāsaina. Ieelpojot tvana gāzi lielā koncentrācijā, ātri var notikt saindēšanās.

 

Kādi ir simptomi saindējoties ar tvana gāzi?

Cilvēkiem, kuri ir pakļauti oglekļa monoksīda iedarbībai, rodas virkne nepatīkamu sajūtu, piemēram, šie cilvēki var ciest no galvassāpēm, vājuma, miegainības, reiboņiem, dedzinošas sajūtas acīs, vemšanas, elpošanas traucējumiem. Akūts gadījums var izraisīt smadzeņu bojājumus un nāvi. Ņemiet vērā, ka bērni, seniori un cilvēki, kuriem jau ir elpošanas vai sirds slimības, ir jutīgāki pret tvana gāzes iedarbību.

 

Kas ir tvana gāzes noplūdes detektori?

Tvana gāzes noplūdes detektori, zināmi arī kā CO detektori, darbojas līdzīgi kā dūmu trauksmes signāli. Tā ir maza autonoma vai sistēmā saslēdzama ierīce, kas laicīgi brīdinās par tvana gāzes koncentrācijas palielināšanos telpās. Tvana gāzes detektora pamatā darbojas elektroķīmiskais sensors, kura pamatuzdevums ir fiksēt indīgās gāzes koncentrācijas līmeni gaisā un, ja tas kļūst bīstams cilvēka dzīvībai, ar spalgu skaņas un gaismas signālu brīdināt par gaidāmajām briesmām.

 

Ko darīt, ja izdzirdat tvana gāzes trauksmes signālu?

Ja atskan tvana gāzes detektora trauksmes signāls, ātri atveriet logus un durvis, lai samazinātu tvana gāzes koncentrāciju telpā, un dodieties ārā, svaigā gaisā. Nekad neignorējiet tvana gāzes trauksmes signālu!

Ja ir novērojami iepriekš nosauktie veselības traucējuma simptomi, nekavējoties zvaniet neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam pa tālruņa numuru 113. Palieciet ārā līdz ierodas mediķi. Saglabājiet mieru un mierīgi elpojiet svaigu gaisu. Ja cilvēkam, kurš saindējies ar tvana gāzi, rodas apziņas traucējumi un viņš nokļūst bezsamaņā, viņam jāatrodas stabilā sānu guļā, lai būtu pasargāti elpceļi, līdz mediķu ierašanās brīdim. Ja cietušais pārstāj elpot, jāveic atdzīvināšanas pasākumi.

 

Kādi ir iespējamie tvana gāzes avoti manās mājās?

Oglekļa monoksīds ir dabisks daudzu sadzīves tehniku blakusprodukts. Viszināmākais iespējamais tvana gāzes avots ir malkas krāsnis. Taču tvana gāze rodas arī apkures iekārtās, kur kā kurināmais tiek izmantota gāze, briketes, granulas, arī akmeņogles.

 

Kur mājās vajadzētu izvietot tvana gāzes noplūdes detektorus?

Uzstādiet CO detektoru vismaz metra augstumā. Nekad nenovietojiet detektorus pie griestiem tā, kā jūs darītu ar dūmu detektoriem. Oglekļa monoksīds sajaucas ar jūsu mājas gaisu un nepaaugstinās. Izpētiet ražotāja rokasgrāmatu, lai detektoru pareizi uzstādītu. Kā arī pārliecinieties par atbilstošu marķējumu, tiem jābūt marķētiem ar CE zīmi un uz iekārtām jābūt atsaucei uz standartu NE  50291-1.

Tā kā gulēšanas laikā cilvēki ir visvairāk pakļauti saindēšanās iespējai ar tvana gāzi, ir svarīgi izvietot detektorus pie savas ģimenes guļamistabām. Ja jums ir tikai viens detektors, novietojiet to pēc iespējas tuvāk guļamzonai.

Ideālā gadījumā jums vajadzētu izvietot tvana gāzes noplūdes detektorus visā mājā. Ja jūsu mājās ir vairāki stāvi, ieskaitot pagrabu un bēniņus, tad jums būtu nepieciešami detektori katrā stāvā. Iemesls tam ir tāds, ka bīstamā tvana gāze var uzkrāties vienā stāvā, bet, ja jums nav detektors katrā stāvā, jūs to nenojaušot, varat doties uz noplūdes vietu un ieelpot bīstamu tvana gāzes daudzumu.

Tā kā CO detektori atšķiras ražošanas specifikāciju atšķirību dēļ, ievērojiet CO detektoru ražotāja ieteikumus. Rūpīgi izlasiet CO detektora rokasgrāmatu un, ja jums ir kādi jautājumi, sazinieties ar ražotāju.

Pielāgojiet CO detektoru trauksmes signālus, lai tie būtu pietiekami skaļi, lai jūs varētu dzirdēt neatkarīgi no tā, kur atrodaties mājā.

 

Izvairieties no šādām tvana gāzes detektoru novietošanas vietām

Lai izvairītos no viltus trauksmes signāliem, nenovietojiet detektoru šādās vietās:

 

 • blakus virtuves krāsnij vai apkures krāsnij;
 • pie kamīna;
 • vannas istabā;
 • tiešā saules staru gaismā;
 • tuvu ierīcēm, kas rada siltumu;
 • jebkur, kur detektoru var aizsniegt bērni vai mājdzīvnieki;
 • blakus durvīm vai logiem;;
 • blakus ierīcēm, kas rada gaisa plūsmu, piemēram, ventilatoram
 • vietā, kur ir daudz lampas kvēpu vai putekļu, kas var traucēt detektora darbību;
 • uz grīdas;
 • aiz mēbelēm vai iekšā kādā skapītī;
 • vietās, kur tiek glabāti balinātāji un citas sadzīves ķīmijas vielas;
 • pie griestiem.

 

Kā uzturēt tvana gāzes detektoru darba kārtībā?

Ar detektoru uzstādīšanu nepietiek, lai jūs un jūsu ģimene būtu drošībā. Lai pārliecinātos, ka CO detektors darbojas pareizi, atcerieties:

 

 • Katru mēnesi pārbaudiet detektorus. Jūsu CO detektoriem ir poga, kuru nospiežot varat pārbaudītu, vai detektors darbojas. Nospiežot to, atskanēs trauksmes signāls vai mirgos gaisma, norādot, ka detektors darbojas tā, kā vajadzētu.
 • Regulāri notīriet detektoru. Netīrumi, putekļi un līdzīgas daļiņas kavē detektora darbību. Lai CO detektors būtu tīrs, izmantojiet lupatiņu un, ja nepieciešams, putekļsūcēju.
 • Regulāri nomainiet baterijas. Visi CO detektori automātiski rada trauksmes signālu, lai brīdinātu par akumulatora darbības laika beigām. Bet negaidiet, līdz atskan trauksme. Iesakām nomainīt CO detektora baterijas vismaz reizi gadā.

 

Piesakieties uz konsultāciju, lai atrastu piemērotu drošības risinājumu izvēli, lai jūs un jūsu ģimene būtu pasargāta no tvana gāzes un citiem apdraudējumiem.

Legions Akcija