Kā rīkoties, ja jūsu mājā ielaužas zaglis?

Lai cik šausmīga būtu ielaušanās, ir dažas lietas, ko varat darīt, lai iepriekš sagatavotos, un dažas darbības, kuras jūs varat veikt iebrukuma laikā, lai saglabātu savu drošību.

 

Ja iebrucējs mēģina ielauzties mājā

Ieslēdziet automašīnas signalizāciju. Apsveriet iespēju katru nakti guļamistabā ņemt līdzi automašīnas atslēgas, lai ieslēgtu automašīnas trauksmes signālu, izdzirdot iebrukumu mājā. Pastāv iespēja, ka iebrucējs aizbēgs. Kā arī ieslēdziet visu ārā apgaismojumu, jo iebrucējs noteikti nevēlas, ka kāds redz, kā viņš izskatās.

Pēc iespējas ātrāk zvaniet policijai vai spiediet apsardzes trauksmes pogu.

 

Ja iebrucējs jau ir ielauzies mājā

Izvairieties no iebrucēja meklēšanas

Mēs visi esam redzējuši filmas, kurās mājā kāds ir ielauzies un mājas īpašnieks paķer beisbola nūju un klīst pa māju, meklējot iebrucēju. Vislabāk ir izvairīties no konfrontācijas ar iebrucēju, ja tas vispār ir iespējams. Iebrucējs var reaģēt vardarbīgi, tāpēc, nevis meklējiet iebrucēju, bet vispirms mēģiniet aizbēgt vai paslēpties.

 

Zvaniet policijai pēc iespējas ātrāk

Pirmais, kas jums ir jādara, ir jāmēģina pēc iespējas ātrāk izkļūt no mājas. Kad esat drošā vietā, zvaniet pa tālruni 110. Izsakieties pēc iespējas ātrāk un skaidrāk – kas ir noticis? Kur ir noticis? Kas zvana? Sniedziet dispečeram visu nepieciešamo informāciju un nepārtrauciet sarunu pirms dispečera.

 

Ievērojiet distanci no iebrucēja

Ja iebrucējs iekļūst jūsu istabā un jūs esat nomodā, mēģiniet ieturēt distanci.

Mēģiniet saglabāt mieru. Jums vajadzētu izvairīties no konfrontācijas un vardarbīgas reakcijas, ja vien tas ir iespējams.

Mēģiniet sadarboties ar iebrucēju. Ja jūs nevarat redzēt tūlītēju glābšanās ceļu, ir svarīgi mēģināt saglabāt mieru un parasti vislabāk ir sadarboties ar iebrucēju.

 

Nemēģiniet noziedznieku apturēt paša spēkiem

Jūs nezināt, cik uzbrucējs ir spēcīgs, kā arī viņa psihisko stāvokli un vai uzbrucējam nav ierocis. Mēģinot uzbrukt laupītājam, varat viņu saniknot un tādā veidā apdraudēt sevi un savu ģimeni. Jūsu dzīvība ir svarīgāka par naudu un mantu, un jūs, iespējams, to atgūsiet ar policijas palīdzību, tāpēc labāk ļaujiet noziedzniekam visu ņemt un sadarbojaties.

 

Ielāgojiet iebrucēja izskatu

Ja iebrucējs aplaupa jūsu māju, labi apskatiet viņu, jebkura informācija var būt noderīga policijai – noziedznieka augums, ķermeņa aprises, apģērbs, dzimums, vecums, rase, virziens, no kura viņš ieradās vai uz kuru devās, automašīnas apraksts un valsts numura zīme var būt noderīga informācija.

 

Ziniet, kā atbildēt uz tālruni, ja jums ir trauksmes sistēma

Ja jums nav izdevies izsaukt policiju, pirms iebrucējs iekļūst jūsu mājās, un, ja jums ir mājas apsardzes sistēma, kas pieslēgta pie pults, ielaušanās gadījumā, jūs varat saņemt tālruņa zvanu no apsardzes uzņēmuma.

Ja ļaundari, jums liek atslēgt savu drošības sistēmu, tastatūrā izmantojiet savu trauksmes kodu, nevis parasto kodu, kas arī aptur signalizācijas ieslēgšanos. Trauksmes kodam ir funkcija – uz apsardzes pulti atnāk paziņojums, ka esat izmantojis savu ārkārtas situācijas kodu un uz jūsu īpašumu izbrauks mobilā apsardzes grupa. Tāpēc ir ļoti svarīgi, lai visi ģimenes locekļi vienmēr atcerētos abus kodus!

 

Ierīkojiet drošības telpu

Dzīvē gadās dažādas situācijas un ir labi būt gatavam ārkārtas situācijai, tāpēc iesakām iepriekš ierīkot drošības telpu. Svarīgākais priekšmets, kam jābūt jūsu drošības telpā, ir strādājošs, uzlādēts tālrunis, lai jūs varētu sazināties ar policiju.

Ja jūs nevarat izkļūt no mājas, ja vien iespējams, mēģiniet nokļūt šajā drošajā telpā, tiklīdz mājā dzirdat iebrucēju.

 

Drošības telpai jābūt aizslēdzamai no iekšpuses

Neatkarīgi no tā, vai jūsu drošā istaba ir jūsu guļamistaba vai atsevišķa istaba mājā, nodrošiniet, ka tajā ir stingras durvis, kas no iekšpuses aizslēdzas un kuras var ātri un viegli aizbarikādēt.

Papildu drošībai apsveriet iespēju uzstādīt aizbīdni.

Ja jums ir apsardzes sistēma, turiet trauksmes pogu savā drošības telpā. Signalizācijas sistēma var aizbiedēt vai aizkavēt iebrucēju.

Drošības telpā glabājiet lietas, kuras varat izmantot kā ieroci, ja iebrucējs iekļūst jūsu drošības telpā un esat spiests sevi aizstāvēt.

 

Izvairieties uzrunāt iebrucēju

Jums var rasties kārdinājums kliegt: “Mēs esam izsaukuši policiju!” lai iebrucējs satrauktos un pamestu jūsu māju pēc iespējas ātrāk. Tomēr tā nav laba ideja – tā jūs atklātu savu slēptuvi.

Ja tomēr iebrucējs mēģina ielauzties telpā, kurā jūs slēpjaties, tad izmantojiet iespēju kliegt: “Mēs esam izsaukuši policiju – viņi ir ceļā!”.

Izsaucot, lietojiet daudzskaitli “mēs”, pat ja esat viens. Ja iebrucējs domā, ka jūs esat vairāk nekā viens, viņš var krist panikā un aiziet.

 

Palieciet savā drošajā telpā, līdz ieradīsies policija

Pat ja esat pārliecināts, ka iebrucējs ir aizgājis, jums vislabāk ir palikt savā drošajā telpā līdz policijas ierašanās brīdim.

 

Apsveriet iespēju atlikušo vakaru palikt pie drauga vai kaimiņa

Pat ja policija ir apliecinājusi, ka jūsu māja ir drošībā, jūs varat justies ērtāk nakšņot citur.

Mēģiniet noteikt, kā iebrucējs iekļuva jūsu mājā: vai tika uzlauzta slēdzene vai izsists logs? Iespējams, jums būs jātaisa remonts un / vai jāmaina slēdzenes, pirms atkal jutīsieties droši gulēt savās mājās.

 

Ielaušanās ir briesmīga pieredze. Tāpēc ir svarīgi izglītoties par iespējām, kādas jums ir gadījumā, ja esat ielaušanās upuris. Apsveriet iespēju par apsardzes firmas pakalpojumu izmantošanu, lai palielinātu savas iespējas aizsargāt sevi un ģimeni ielaušanās gadījumā.